Aktualności

Ekstrakcja barwników fotosyntetycznych

Olimpiada Biologiczna, wychodząc na przeciw wyzwaniom edukacji zdalnej, przedstawia film na temat ekstrakcji fotosyntetycznych barwników lipidowych z glonów i roślin.

W następnym odcinku, który jest już w montażu, zaprezentujemy rodział chromatograficzny wyekstrachowanych barwników oraz biologiczną interpretację wyników

Film nie mógłby zostać zrealizowany bez wsparcia Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Korespondencja papierowa

Informujemy, że w związku z zawodami szkolnymi KGOB wznawia przyjmowanie korespondencji papierowej w celu odebrania protokołów i oryginałów kart odpowiedzi.

Pozostałe sprawy prosimy jednak załatwiać, korzystając z poczty elektronicznej.

R dla początkujących

Olimpijskie prace badawcze z reguły wymagają analizy danych. Czasem są to dość proste podsumowania, a innym razem – złożone analizy statystyczne. Niezależnie od stopnia skomplikowania z pomocą przychodzi środowisko obliczeniowe R.

Zapraszam do obejrzenia pierwszych czterech filmów o tym, jak zacząć pracę w R.

Na wrzesień jest zaplanowana premiera kolejnych filmów, poświęconych ściśle analizie danych, np. testowi t Studenta, analizie wariancji (ANOVA) i regresji liniowej. Dajcie znać w komentarzach, czego chcielibyście się jeszcze dowiedzieć.

Pozdrawiam,
Łukasz Banasiak
(wiceprzewodniczący KGOB)

Sprawdź się w regresji liniowej!

Regresja liniowa jest narzędziem statystycznym często używanym przez olimpijczyków wykonujących prace badawcze. Zachęcamy do zabawy z poniższą symulacją, dzięki której można w intuicyjny sposób zrozumieć sendo analizy oraz wpływ obserwacji odstających.

Czy prosta wyznaczona przez Ciebie na oko będzie podobna do prostej regresji?

Pełen ekran dostępny przez menu w dolnym prawym rogu.

LabXchange

Ze względu na pandemię COVID-19 wszelkie aktywności wymagające kontaktu z innymi ludźmi są ograniczone. Wyjątkiem nie jest edukacja i popularyzacja nauki. Nie trzeba jednak wychodzić z domu, żeby łatwiej sobie wyobrazić różne procedury laboratoryjne. LabXchange to platforma umożliwiająca wirtualne doświadczenia, często wymagające kosztownego sprzętu i odczynników. Można przeprowadzić m.in. elektroforezę białek czy ich wykrywanie metodą western-blotting. Nawet wirtualne doświadczenie z różnymi metodami może być cenne w lepszym ich zrozumieniu, a to może się z kolei przydać w trakcie egzaminu Olimpiady Biologicznej. Zachęcamy do skorzystania z platformy LabXchange.