Aktualności

Jesienne Warsztaty Mikroskopowe 2019

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Jesiennych Warsztatow Mikroskopowych 2019.

W trakcje szkolenia uczestnik zapozna się z różnymi technikami obserwacji mikroskopowych – obserwacją w jasnym i ciemnym polu, w polaryzacji, kontraście fazowym i fluorescencji. Będzie miał okazję poznać zasady ustawiania mikroskopu do pracy w każdej z tych technik, a także przećwiczyć je praktycznie. Dodatkowo nauczy się przygotowywać preparaty mikroskopowe, świeże i trwałe. Dowie się, jak dobierać do swoich wymagań i jak obsługiwać kamery mikroskopowe. W trakcie ćwiczeń, uczestnik nauczy się jak wykonywać nimi zdjęcia, nagrywać filmy, składać uzyskane obrazy w mikropanoramy, zdjęcia o poszerzonej głębi ostrości oraz tworzyć proste modele 3D.

Więcej o warsztatach mikroskopowych na http://warsztaty.mikroskopia.com/

Kontakt telefoniczny z KGOB

Aby pomóc Państwu rozwiązać ewentualne problemy techniczne z rejestracją Uczestników Olimpiady Biologicznej, od 24 września zostanie uruchomiona infolinia – numer telefonu zostanie podany w zakładce Kontakt z początkiem ostatniego tygodnia rejestracji.

W sprawach technicznych do 24 września prosimy kontaktować się z biurem KGOB za pośrednictwem poczty elektronicznej: kgob@biol.uw.edu.pl

Nowy regulamin Olimpiady Biologicznej

W porównaniu do poprzednich trzech lat funkcjonowania Olimpiady Biologicznej znacząco zmienił się regulamin zawodów. Część zmian jest podyktowana reformą ustroju oświatowego. Zapraszamy do odwiedzenia strony, na której zostały opisane najważniejsze zmiany, oraz do zapoznania się z treścią nowego regulaminu. W opracowanych dokumentach wyjaśniamy m.in. zasady konstruowania zadań w oparciu o nową i starą podstawę programową.

IBO 2019

Szanowni Państwo!

Jest mi niezmiernie miło powiadomić o spektakularnym osiągnięciu naszego Zespołu Olimpijskiego w tegorocznej International Biology Olympiad. Czerech naszych Uczestników – Panowie, Grzegorz Procyk, Jakub Kwiatkowski, Mikołaj Skiba i Marcin Maniak wraz z Opiekunami, dr. Takao Ishikawa, dr. Piotrem Bernatowiczem i mgr. Jakubem Baczyńskim wracają do kraju z 4 SREBRYMI MEDALAMI. To kolejny wielki sukces naszej Młodzieży i wspaniałych Nauczycieli, którzy niebywałą determinacją, poświęceniem i ogromnymi umiejętnościami dydaktycznymi rok w rok podwyższają naszą pozycję na arenie międzynarodowej. Naszym marzeniem było, aby polska Młodzież zajęła pozycje na czele maratonu, jakim jest trwająca od kilkudziesięciu lat Olimpiada Międzynarodowa i to marzenie właśnie spełniło się. Zostawiliśmy w tyle średnią, wszyscy jesteśmy wysoko na podium. Dlatego bardzo serdecznie dziękuję Młodzieży, Nauczycielom, Członkom Komitetów Okręgowych OB i Komitetu Głównego OB za gargantuiczny wysiłek i jedocześnie zagrzewam do dalszej ciężkiej pracy, abyśmy za rok, po zawodach IBO w Japonii, byli z siebie równie dumni.

Z wyrazami szacunku i przepełniony radością 🙂

Przewodniczący KGOB

dr hab. Piotr Bębas, prof. UW

Olimpiada Biologiczna w latach szkolnych 2019/2020, 2020/2021 oraz 2021/2022

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wybrało ofertę Komitetu Głównego Olimpiady Biologicznej przy PTP im. Kopernika na organizację Olimpiady Biologicznej w najbliższych trzech latach szkolnych.

Obecnie czekamy na podpisanie umowy z MEN oraz zatwierdzenie ostatecznej postaci regulaminu Olimpiady. W związku z tym nie możemy jeszcze podać Państwu zbyt wielu szczegółów merytorycznych, ale zrobimy to najszybciej, jak to będzie tylko możliwe.

Zwracamy na razie jedynie uwagę, że projekt nowego regulaminu zakłada wykonanie pracy badawczej na podobnych zasadach jak w trzech ubiegłych latach. Zdając sobie sprawę, że część uczestników planuje wykonanie pracy badawczej w wakacje, w razie wątpliwości co do zgodności tematu z projektem nowego regulaminu prosimy o indywidualny kontakt z sekretarzem naukowym KGOB (kgob@biol.uw.edu.pl). Jednocześnie podkreślamy, że nie możemy na tę chwilę zagwarantować, że w projekcie regulaminu nie zostaną wprowadzone żadne istotne zmiany, w tym takie, które będą dyskwalifikowały rozpoczęte już badania.

Mamy nadzieję, że rejestrację uczestników na rok szkolny 2019/2020 będziemy mogli otworzyć już 1 lipca. W tej chwili zajmujemy się konserwacją systemu elektronicznego – dostosowujemy go do wymagań aktualnego prawa oświatowego. Przypominamy, że Olimpiada Biologiczna w kolejnych trzech latach szkolnych jest adresowana zarówno do uczniów „nowych” szkół ponadpodstawowych, jak i „starych” szkół ponadgimnazjalnych.

Nowości wydawnicze MULTICO

MULTICO Oficyna Wydawnicza przedstawia najnowszą ofertę z zakresu biologii, ekologii oraz edukacji przyrodniczej.

Od podanych cen detalicznych wydawnictwo proponuje wysokie rabaty.

Przekrojową ofertę MULTICO Oficyny Wydawniczej znajdziecie Państwo w załączniku.