Aktualności

Sprawdź się w regresji liniowej!

Regresja liniowa jest narzędziem statystycznym często używanym przez olimpijczyków wykonujących prace badawcze. Zachęcamy do zabawy z poniższą symulacją, dzięki której można w intuicyjny sposób zrozumieć sendo analizy oraz wpływ obserwacji odstających.

Czy prosta wyznaczona przez Ciebie na oko będzie podobna do prostej regresji?

Pełen ekran dostępny przez menu w dolnym prawym rogu.

LabXchange

Ze względu na pandemię COVID-19 wszelkie aktywności wymagające kontaktu z innymi ludźmi są ograniczone. Wyjątkiem nie jest edukacja i popularyzacja nauki. Nie trzeba jednak wychodzić z domu, żeby łatwiej sobie wyobrazić różne procedury laboratoryjne. LabXchange to platforma umożliwiająca wirtualne doświadczenia, często wymagające kosztownego sprzętu i odczynników. Można przeprowadzić m.in. elektroforezę białek czy ich wykrywanie metodą western-blotting. Nawet wirtualne doświadczenie z różnymi metodami może być cenne w lepszym ich zrozumieniu, a to może się z kolei przydać w trakcie egzaminu Olimpiady Biologicznej. Zachęcamy do skorzystania z platformy LabXchange.

Zaproszenie na Wioskę Olimpijską 2020 dla finalistów Olimpiady Biologicznej

Wioska Olimpijska jest jedynym w Polsce obozem letnim dla laureatów i finalistów licealnych olimpiad przedmiotowych. Po kilkuletniej przerwie inicjatywa została reaktywowana dwa lata temu, tym razem pod patronatem Miasta Krakowa oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku, z uwagi na nadzwyczajną sytuację związaną z pandemią SARS-CoV 2, obóz odbędzie się zdalnie w dniach 16.08 – 23.08.2020. Udział w nim jest bezpłatny – nasze stowarzyszenie jest organizacją non – profit, a organizacja projektu możliwa jest dzięki mecenatowi Miasta Kraków. Serdecznie zachęcamy wszystkich Olimpijczyków do nadsyłania zgłoszeń na adres  wioska.olimpijska@ci.edu.pl

Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdą Państwo na naszych stronach:

http://ci.edu.pl/piramida-wiedzy/wioska-olimpijska/

https://www.facebook.com/events/265444564567385

Bootcamp Project Access Polska

W Project Access Polska wierzymy, że żadne przeszkody nie są w stanie powstrzymać polskich licealistów przed maksymalnym wykorzystaniem ich potencjału i dostaniem się na najlepsze uczelnie takie jak Cambridge, Oxford, UCL czy LSE. Dlatego w dniach 13-17 lipca organizujemy Bootcamp, na którym – w pełni wirtualnie – dowiecie się, jak napisać przekonującą aplikację i wyjechać na wymarzone studia. Przygotowaliśmy dla Was szeroki program zajęć, takich jak warsztaty pisania Personal Statement, próbne interviews z tutorami z Oxfordu i Cambridge i integracja z obecnymi studentami topowych uczelni, jak również szkolenie z przedstawicielami Boston Consulting Group i zajęcia z delegatami British Council. A to wszystko, w myśl naszej misji, zupełnie za darmo! Rekrutacja na Bootcamp trwa do 22.06 na wydarzeniu na naszym Facebooku:

https://www.facebook.com/events/944059079398857/

Zapraszamy!

Stypendia dla dziewczyn

Szanowni Państwo,

Jeszcze do 20 czerwca trwa nabór do VI edycji programu stypendialnego Nowe technologie dla dziewczyn, do którego aplikować mogą tegoroczne maturzystki, które wybierają się na studia na jednej z 25 uczelni technicznych oraz 10 najlepszych uniwersytetów (lista uczelni i kierunków),jak i studentki! Jest to pierwszy i jedyny w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną. Organizatorami programu są Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz firma Intel.

Inicjatywa ma na celu zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Chcemy pomóc utalentowanym maturzystkom i studentkom w planowaniu i budowaniu kariery zawodowej w branży technologicznej, czy też w nauce.

Stypendystki INTEL-PERSPEKTYWY otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki – doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 pln (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zaprosimy je również do wzięcia udziału w programie stażowym, w bardzo ekscytującym miejscu – w Intel Technology Poland sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum R&D Intel w Europie lub w Intelu w USA.

IBO 2020 – aktualizacja

Zawody Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej zostaną przeprowadzone w połowie sierpnia w Warszawie i będą się składały jak dotychczas z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. O ile część teoretyczna co do zasady nie będzie się różniła w porównaniu z ubiegłymi latami (zadania zamknięte tłumaczone na j. polski), to jeszcze nie znamy żadnych szczegółów na temat części praktycznej.

Wkrótce podamy zasady wyłaniania uczestników Olimpiady Międzynarodowej, ale najpierw musimy rozstrzygnąć kluczowe kwestie organizacyjne związane z sytuacją epidemiczną. Jesteśmy na etapie oceny możliwości przeprowadzenia szkoleń praktycznych przez komitety okręgowe oraz Komitet Główny. Musimy przy tym wziąć pod uwagę dynamicznie zmieniające się przepisy wydawane zarówno przez władze państwowe jak i uczelnie, z którymi Olimpiada prowadzi współpracę.

Rejestracja uczestników 50 Olimpiady Biologicznej

Już 1 czerwca zostanie otworzona rejestracja uczestników kolejnej, jubileuszowej 50. edycji Olimpiady Biologicznej w roku szkolnym 2020/2021. Szczegóły techniczne znajdują się w zakładce Rejestracja.

W tej chwili trudno przewidzieć, jaki wpływ na jesienne zawody szkolne Olimpiady Biologicznej będzie miała pandemia COVID-19. Na razie wychodzimy z założenia, że zawody odbędą się w dotychczasowej formule i zgodnie z opublikowanym harmonogramem.

Jednakże zdajemy sobie sprawę, że być może będziemy musieli na bieżąco, w trakcie trwania roku szkolnego, ingerować w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej w kształt regulaminu Olimpiady. Rozważamy różne scenariusze awaryjne, ale na razie jest zbyt wcześnie, żeby nakreślić szczegóły.

IBO 2020

Zgodnie z oświadczeniem z 26 marca 2020 r. wydanym przez Komitet Organizacyjny 31. Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej, tegoroczna Olimpiada planowana na 3-11 lipca w Nagasaki (Japonia) została odwołana. Komitet Organizacyjny umotywował decyzję odwołaniem z powodu pandemii COVID-19 Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio.
Komitet Organizacyjny jednocześnie zastrzegł w oświadczeniu, że zostaną zorganizowane zdalne zawody – Wyzwanie Międzynarodowej Olimpiady Biologicznej (ang. International Biology Olympiad Challenge, dalej IBO Challenge). W chwili obecnej szczegóły dotyczące organizacji IBO Challenge są wciąż ustalane i wiadomo jedynie, że wezmą w nich udział zawodnicy wybrani na szczeblu krajowym w poszczególnych państwach.

O szczegółach IBO Challenge będziemy Państwa informować, gdy zostaną one podane do publicznej wiadomości, najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja br.

Treść oświadczenia Komitetu Organizacyjnego: ibo2020.org/en/event-info/regarding-covid-19/

Regulacje w sprawie olimpiad

Wczoraj, 25 marca br., zostało podpisane rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w którym zostały uregulowane kwestie związane z organizacją olimpiad i turniejów. Najważniejsze rozstrzygnięcia przedstawiamy poniżej:

  1. od dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. od  26 marca br., olimpiady są organizowane jako dwustopniowe zawody wiedzy;
  2. wszyscy uczniowie zakwalifikowani do III etapu otrzymują tytuł finalisty, tym samym nie wyłania się laureatów olimpiad;
  3. należy zmienić regulaminy olimpiad najpóźniej w terminie do 10  kwietnia  br.;
  4. organizatorzy olimpiad z etapem międzynarodowym określają warunki kwalifikacji finalistów do olimpiady międzynarodowej.

Jednocześnie informujemy, że przepisy dotyczą wszystkich olimpiad przeprowadzanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty i przepisów wykonawczych –  rozporządzenia  Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. 2002 Nr 13, poz. 125 z późniejszymi zmianami).